Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

11.959.914
40.887
ton emisií CO₂
0081774,092
MWh

Mestské pouličné osvetlenie má minoritný podiel na svetelných emisiách

Keď satelity fotografujú v noci Zem, koľko svetla, ktoré vidia, pochádza z pouličného osvetlenia? Tím vedcov z Nemecka, USA a Írska odpovedal na túto otázku prvýkrát na príklade amerického mesta Tucson vďaka osvetlniu s technológiou „smart city“, ktorá umožňuje mestám stlmiť ich svetlá. Výsledok: iba asi 20 percent svetla na satelitných snímkach v Tucsone pochádza z pouličného osvetlenia.

Mestské pouličné osvetlenie má minoritný podiel na svetelných emisiách

Štúdia bola zverejnená v časopise „Lighting Research & Technology“. Tím uskutočnil experiment zmenou svetelného toku pouličného osvetlenia v meste Tucson v Arizone v USA a sledoval, ako sa tým zmenila jasnosť mesta z vesmíru. Dr. Christopher Kyba z Nemeckého výskumného centra pre geologické vedy GFZ viedol tím, ktorý experiment uskutočnil, a uviedol, že práca je dôležitá, pretože ukazuje, že na vykonávanie experimentov na úrovni mesta je možné použiť smart city technológie. „Keď sú senzory a riadiace systémy nainštalované v celom meste, je možné zmeniť fungovanie mesta a potom zmerať vplyv týchto zmien na životné prostredie, a to aj z vesmíru,“ uviedol Kyba.

Počas 10 dní v marci a apríli 2019 správcovia v Tucsone zmenili nastavenie svetelného toku pre asi 14 000 z 19 500 pouličných svietidiel mesta. Väčšina pouličných svietidiel v Tucsone zvyčajne začína na 90 percentách maximálneho možného svetelného toku a o polnoci sa stlmí na 60 percent. Počas experimentu mesto namiesto toho niektoré noci regulované svietidlá znižovalo až na 30 percent, v iných ich naopak zosvetľovalo až na 100 percent. Svetlá mesta pozoroval americký satelit Suomi National Polar-orbiting Partnership (NPP) prevádzkovaný USA, ktorý je známy svojimi nočnými globálnymi mapami svetla. Družica snímala bezoblačné snímky Tucsonu štyri noci počas testu a ďalšie dve noci s pravidelným osvetlením po ukončení testu. Porovnaním jasu mesta počas 6 rôznych nocí vedci zistili, že za normálnej noci pochádza iba asi 20 percent svetla na satelitných snímkach v Tucsone z pouličného osvetlenia.

Výsledky majú dôležitý vplyv na udržateľnosť, tvrdí spoluautor štúdie Dr. John Barentine z Medzinárodnej asociácie tmavej oblohy. V druhom experimente uskutočnenom v rovnakom čase Barentine, Kyba a ich spoluautori merali jas oblohy nad Tucsonom zo zeme. Skúmali, ako rôzna intenzita osvetlenia pouličných lámp ovplyvnila jas oblohy, a ukázali, že rovnako ako pri svetelných emisiách z vesmíru, väčšina jasnosti oblohy nad Tucsonom je spôsobená aj inými zdrojmi. „Tieto štúdie dokazujú, že v meste s dobre navrhnutými pouličnými svietidlami pochádza väčšina svetelných emisií a svetelného znečistenia z iných zdrojov svetla,“ vysvetľuje Barentine vrátane svetelných zdrojov, ako sú svetlé výklady obchodov, osvetlené tabule a fasády alebo športové ihriská. Autori tvrdia, že miestne a národné vlády preto musia pri znižovaní svetelného znečistenia myslieť nielen na pouličné osvetlenie.

Podľa vedcov je rozdiel v jasu z pouličného osvetlenia počas jednotlivých nocí pre ľudí na ulici sotva vnímateľný, pretože naše oči sa rýchlo prispôsobujú úrovniam svetla. Uvádzajú, že mesto počas skúšky nedostalo žiadne pripomienky ani sťažnosti týkajúce sa zmeny úrovne osvetlenia. Neexistujú ani dôkazy alebo náznaky, že by zníženie úrovne osvetlenia ako súčasť experimentu malo nepriaznivý vplyv na verejnú bezpečnosť.

Kyba je preto nadšený myšlienkou vykonávať takéto experimenty pravidelnejšie aj v iných obciach. „Namiesto toho, aby každú noc neskoro stmievali svetlá na rovnakú úroveň, mohlo by mesto namiesto toho stlmiť osvetlenie na 45% v párnych dňoch a 55% v nepárnych dňoch,“ navrhol Kyba. „Obyvatelia mesta by si nevšimli žiadny rozdiel, ale takto by sme mohli zmerať, ako sa príspevok rôznych typov osvetlenia časom mení.“