Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili 

13.475.008
53.347
ton emisií CO₂
0106694,370
MWh

General Motors premieňa závod v Detroite na závod pre výrobu elektromobilov

General Motors mení svoje výrobné zariadenie Detroit-Hamtramck na závod na výrobu elektrických vozidiel. Ako americká automobilka teraz oficiálne oznamuje, plánuje do závodu investovať 2,2 miliardy dolárov na výrobu škály elektrifikovaných modelov.

Od konca roku 2021 najskôr zaťaží montážnu linku v Detroite elektrický pickup a krátko nato bude nasledovať nedávno predstavené autonómne elektrické vozidlo pre kyvadlovú dopravu Cruise Origin. Závod je určený na výstavbu „rôznych elektrických dodávok, pickupov a SUV“. Americká automobilka GMC, ktorá patrí pod koncern General Motors, oficiálne oznámila, že oživuje značku Hummer. Zverejnila pritom prvé informácie a upútavky na prvý nový model GMC Hummer EV – super-výkonný a super-rýchly elektromobil.

Spočiatku sa mala zatvárať továreň v Hamtramck, ktorá bola otvorená v roku 1985 a do februára sa v nej budú vyrábať sedany Cadillac CT6 a Chevrolet Impala, ktoré boli doteraz len mierne úspešné. Premena na továreň na čisto výrobu elektromobilov bude trvať 12 až 18 mesiacov. Spoločnosť GM okrem iného vybaví oblasti montáže, karosérie a lakovania novými robotmi, dopravnými pásmi a nástrojmi. Okrem toho má závod získať nový riadiaci systém. Automobilka tvrdí, že výroba elektrických vozidiel vytvorí 2 200 pracovných miest.

„Vďaka tejto investícii GM robí veľký krok vpred, aby sa naša vízia celoelektrickej budúcnosti stala realitou,“ povedal prezident GM Mark Reuss. GM však v oznámení tiež uvádza, že podpora Michiganu bola „kľúčovým hnacím motorom pri udržiavaní prevádzky závodu Detroit-Hamtramck“. Premena Hamtramcku na čisto továreň na elektromobily má dôsledky nielen pre Michigan, ale aj pre susedný štát Ohio v USA. Tam chce spoločnosť GM spolu so spoločnosťou LG Chem postaviť vlastnú továreň na batérie s 2,3 miliardami dolárov.

Okrem spoločnosti GM aj spoločnosť Ford oznámila plne elektrické pickupy s elektrickou verziou F-150 a Tesla s Cybertruck. "Neviem, či budeme prví na trhu alebo nie, ale som si istý, že určite budeme najlepší na trhu," uviedol Reuss. General Motors sa tiež chce stať rýchlejším a agilnejším s elektrickým programom. „Náš program elektrických vozidiel je v priemysle bezkonkurenčný vďaka kombinácii vyspelej technológie, flexibility, rýchlosti a škálovateľnosti,“ tvrdí Reuss.

General Motors premieňa závod v Detroite na závod pre výrobu elektromobilov