Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

12.276.016
42.012
ton emisií CO₂
0084024,820
MWh

ABC King - LED ušetrí viac ako tretinu oproti metalhalogenidovým výbojkám

Keď predajňa ABC King otvorila svoju "vlajkovú loď", mala cieľ dosiahnuť energeticky efektívne riešenie osvetlenia, ktoré by dokázalo zvýrazniť kvalitu tovaru. Prechodom na LED riešenie ušetrili viac ako tretinu spotrebe a majú 4 až 5 krát dlhšiu životnosť.

ABC King - LED ušetrí viac ako tretinu oproti metalhalogenidovým výbojkám

Project

V marci 2014 ABC King otvoril novú vlajkovú loď svojich predajní v prémiovom nákupnom centre TaPllin s predajnou plochou viac ako 630 štvorcových metrov.


Požiadavky zákazníka
ABC King je popredná sieť predajní s obuvou v Estónsku, ktorý vkladá veľkú pozornosť na detail svojich predajní. Získať správne osvetlenie a znížiť spotrebu energie bola veľká časť tvorenia excelentného nákupného prostredia. Majiteľ predajne stanovil hranicu nákladov W/m2, takže bolo nutné ušetriť energiu a znížiť náklady - a to aj krátkodobo aj dlhodobo. 


Značka ABC King
ABC King začala na trhu s predajom obuvi v roku 1993 a stala členom skupiny Tallinna Kaubamaja v roku 2008. ABC King má 9 predajní a cez 100 zamestnancov v Estónsku. King znamená v estónštine obuv a zameriavajú sa na rôzne štýly - neformálne, formálne a športové topánky. 


V novej vlajkovej lodi pracovali na tom, aby mali najlepší tovar, najlepší zákaznícky servis a najlepšie nákupné prostredie zo všetkých ABC King predajní. Každý rok obmieňajú portfólio značiek s novými a existujúcimi značkami z celého sveta.

Riešenie

Dlhodobo udržatelné technológie bol základny koncept riešenia. Kde je osvetlenie potrebné a kde nie? Napríklad na vrchnej časti regálu nepotrebujete osvetlenie. Zvyčajne pasáže dostávajú dostatok svetla z odrazov od regálov. Tieto a mnohé ďalšie aspekty boli zohľadnené do unikátneho riešenia, ktoré bolo zároveň aj praktické, trvalo udržateľné a aj pekné.


Svetelný návrh bol konzultovaný v spolupráci s klientom a ich architektom v snahe vytvoriť riešenie šité na mieru, ktoré bude korešpondovať s konceptom predajne. Dôraz bol kladený na vyzdvihnutie kvality tovaru pomocou svetla a tieňov.

Zmena svetelného zdroja
Staršie riešenia v predajniach ABC King boli založené na metalhalogenidových výbojkách. Tento krát sa vypracovali dve kalkulácie, jedna s LED a druhá s metalhalogenidom. Riešenie sa skladalo z vyššieho podielu LED svietidiel, ktoré spotrebujú menej energie a majú dlhšiu životnosť.


Prečo je riešenie dlhodobo udržatelné?
LED riešenie dokáže ušetriť viac ako tretinu oproti výbojkám s 4 až 5 krát dlhšou životnosťou.


Porovnanie:

  • LED => 14.53 W/m2
  • MT => 21.86 W/m2
Prepočítané do čísiel a doby svietenia počas roka, cca 5.000 hod ( obchod je otvorený 12h denne ) riešenie prináša ročnú úsporu 23 060 kW. Nové riešenie spotrebuje menej energie a produkuje menej tepla, čo znamená, menší výkon klimatizácie počas leta a dodatočné úspory na energiách.

Ďalší dôležitý aspekt je životnosť svetelného zdroja. Metalhalogenidové výbojky majú v priemere životnosť okolo 12.000 - 15.000 hodín. To znamená, že potrebujete vymeniť všetky výbojky každého 2 až 2,5 roka. LED svietidlá majú životnosť minimálne 50.000 hodín, čo znamená 10 rokov pri dobe svietenia 5.000 hodín.

Toto prináša reálne ekonomické rozdiely ak výmena svetelných zdrojov nastáva každých 10 rokov alebo 2-2,5 roka. Návratnosť vyššej investície je 2,4 roka.

Niekoľko bodov dlhodobo udržateľného riešenia
  • Nižšia spotreba energie osvetlenia
  • Nižšia spotreba klimatizácie
  • Menej použitých svetelných zdrojov (menší počet výmen)
  • Koncept potrebuje menej svietidiel na rovnaký level osvetlenia