Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

67.612.867
258.597
ton emisií CO₂
0517193,511
MWh

Future Designs odhaľuje zákazkové LED osvetlenie pre projekt Crossrail v Spojenom kráľovstve

Primárne osvetlenie v nových staniciach Crossrail v Londýne sa bude spoliehať na zákazkové osvetľovacie prvky SSL s vysokým výkonom, ktoré nepriamo osvetľujú priestor prostredníctvom reflexných plôch na stenách a stropoch a vytvárajú pocit priestrannosti.

Future Designs odhaľuje zákazkové LED osvetlenie pre projekt Crossrail v Spojenom kráľovstve

Spoločnosť Future Designs oznámila vývoj zákazkových LED svietidiel, ktoré sa budú používať na mnohých staniciach pre nový prepravný systém Crossrail v Londýne v Spojenom kráľovstve a podrobne opísali aj niektoré prvky osvetlenia v projekte SSL (solid state lighting). Spoločnosť vytvorila tri zákazkové dizajny SSL svietidiel pre projekt, ktoré sa budú používať na osvetlenie staníc, osvetlenie eskalátorov a núdzové osvetlenie. Osvetlenie sa bude predovšetkým spoliehať na techniky nepriameho osvetlenia, ktoré prinesú pocit priestrannosti.

Koncepcia nepriameho osvetlenia vytvorila pre projektový tím jedinečné výzvy a sľubovala, že výsledkom bude príjemne osvetlený priestor pre milióny ľudí, ktoré využijú systém Crossrail. Crossrail je 42-kilometrový železničný podzemný dopravný systém, ktorý spojí východnú a západnú stranu expanzívneho mesta. Projekt je najvýznamnejším projektom infraštruktúry vo Veľkej Británii za viac ako 100 rokov a je najväčším prebiehajúcim stavebným projektom v celej Európe. Dopravný projekt vo výške 14,8 miliárd libier (19 miliárd dolárov) umožní 1,5 miliónu obyvateľov dostať sa do 45 minút do centrálneho Londýna a zjednoduší cestu medzi Londýnskym letiskom Heathrow a prosperujúcou východnou časťou mesta.

Vývojári spoločnosti Crossrail sa už v skorých fázach projektu rozhodli využiť LED osvetlenie. V roku 2013 konzultant projektu odhalil, že vyššia cena LED osvetlenia bude viac než vyrovnaná tým, že bude použítých menej medených káblov v dôsledku nižších energetických požiadaviek LED zdrojov. Samozrejme, nižšie náklady na údržbu by tiež viedli ku SSL riešeniu a taktiež náklady na LED osvetlenie sa za posledných päť rokov výrazne znížili.

Späť k dizajnu osvetlenia, vývojári nainštalovali svetlošedý obklad na všetky povrchy vrátane zakrivených stien a stropov v podzemí. Povrchová vrstva je matný sklom vystužený betón. Navyše, tento obklad je ideálný na odrážanie nepriameho svetla, čo poskytuje príjemné prostredie a poskytuje veľa viditeľnosti pre cestujúcich, ktorí prechádzajú stanicami.

Projektový tím osvetlenia však potreboval svietidlo na vytvorenie obrovského množstva svetla v priestrannom priestore. Spoločnosť Future pre projekt vyvinula svietidlo Ikon, ktoré je umiestnené na vrchole totemov. Tieto totemy sú rozmiestnené vo vzdialenostiach od 7 do 11m. Výpočty odhalili potrebu svietidla, ktoré by bolo schopné poskytnúť svetelný tok 58 000 lm, čo bolo nakoniec realizované s príkonom 850W.

Chladenie 850W svietidla samozrejme vyžaduje veľký chladič. Tento chladič sa v podstate stal neoddeliteľnou súčasťou svietidla. Svietidlá Ikon sa inštalujú v Crossrail staniciach na Tottenham Court Road, Farringdon, Liverpool Street, Bond Street a Whitechapel.

Future ďalej navrhla núdzovú variantu Ikon svietidla a tie sú namontované na bokoch totemov. Svietidlá sú schopné osvetlovať podlahy staníc na dlhé vzdialenosti. Svietidlá so svetelným tokom 35 000 lm budú napájané núdzovým generátorom, ak dôjde k strate napájania.

Napokon Future Designs vytvorili ďalšie svietidlo s názvom Plinth, ktoré poskytuje osvetlenie v oblasti medzi eskalátormi. Tento dizajn musel integrovať sklenený panel pre bezpečnosť kvôli blízkosti cestujúcich. Projektový tím použil čiernu mriežku, aby zabezpečil, že cestujúci nebudú vidieť žiadne priame svetlo.