Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili

10.692.013
42.263
ton emisií CO₂
0084526,737
MWh

Future Designs odhaľuje zákazkové LED osvetlenie pre projekt Crossrail v Spojenom kráľovstve

Primárne osvetlenie v nových staniciach Crossrail v Londýne sa bude spoliehať na zákazkové osvetľovacie prvky SSL s vysokým výkonom, ktoré nepriamo osvetľujú priestor prostredníctvom reflexných plôch na stenách a stropoch a vytvárajú pocit priestrannosti.

Spoločnosť Future Designs oznámila vývoj zákazkových LED svietidiel, ktoré sa budú používať na mnohých staniciach pre nový prepravný systém Crossrail v Londýne v Spojenom kráľovstve a podrobne opísali aj niektoré prvky osvetlenia v projekte SSL (solid state lighting). Spoločnosť vytvorila tri zákazkové dizajny SSL svietidiel pre projekt, ktoré sa budú používať na osvetlenie staníc, osvetlenie eskalátorov a núdzové osvetlenie. Osvetlenie sa bude predovšetkým spoliehať na techniky nepriameho osvetlenia, ktoré prinesú pocit priestrannosti.

Koncepcia nepriameho osvetlenia vytvorila pre projektový tím jedinečné výzvy a sľubovala, že výsledkom bude príjemne osvetlený priestor pre milióny ľudí, ktoré využijú systém Crossrail. Crossrail je 42-kilometrový železničný podzemný dopravný systém, ktorý spojí východnú a západnú stranu expanzívneho mesta. Projekt je najvýznamnejším projektom infraštruktúry vo Veľkej Británii za viac ako 100 rokov a je najväčším prebiehajúcim stavebným projektom v celej Európe. Dopravný projekt vo výške 14,8 miliárd libier (19 miliárd dolárov) umožní 1,5 miliónu obyvateľov dostať sa do 45 minút do centrálneho Londýna a zjednoduší cestu medzi Londýnskym letiskom Heathrow a prosperujúcou východnou časťou mesta.

Vývojári spoločnosti Crossrail sa už v skorých fázach projektu rozhodli využiť LED osvetlenie. V roku 2013 konzultant projektu odhalil, že vyššia cena LED osvetlenia bude viac než vyrovnaná tým, že bude použítých menej medených káblov v dôsledku nižších energetických požiadaviek LED zdrojov. Samozrejme, nižšie náklady na údržbu by tiež viedli ku SSL riešeniu a taktiež náklady na LED osvetlenie sa za posledných päť rokov výrazne znížili.

Späť k dizajnu osvetlenia, vývojári nainštalovali svetlošedý obklad na všetky povrchy vrátane zakrivených stien a stropov v podzemí. Povrchová vrstva je matný sklom vystužený betón. Navyše, tento obklad je ideálný na odrážanie nepriameho svetla, čo poskytuje príjemné prostredie a poskytuje veľa viditeľnosti pre cestujúcich, ktorí prechádzajú stanicami.

Projektový tím osvetlenia však potreboval svietidlo na vytvorenie obrovského množstva svetla v priestrannom priestore. Spoločnosť Future pre projekt vyvinula svietidlo Ikon, ktoré je umiestnené na vrchole totemov. Tieto totemy sú rozmiestnené vo vzdialenostiach od 7 do 11m. Výpočty odhalili potrebu svietidla, ktoré by bolo schopné poskytnúť svetelný tok 58 000 lm, čo bolo nakoniec realizované s príkonom 850W.

Chladenie 850W svietidla samozrejme vyžaduje veľký chladič. Tento chladič sa v podstate stal neoddeliteľnou súčasťou svietidla. Svietidlá Ikon sa inštalujú v Crossrail staniciach na Tottenham Court Road, Farringdon, Liverpool Street, Bond Street a Whitechapel.

Future ďalej navrhla núdzovú variantu Ikon svietidla a tie sú namontované na bokoch totemov. Svietidlá sú schopné osvetlovať podlahy staníc na dlhé vzdialenosti. Svietidlá so svetelným tokom 35 000 lm budú napájané núdzovým generátorom, ak dôjde k strate napájania.

Napokon Future Designs vytvorili ďalšie svietidlo s názvom Plinth, ktoré poskytuje osvetlenie v oblasti medzi eskalátormi. Tento dizajn musel integrovať sklenený panel pre bezpečnosť kvôli blízkosti cestujúcich. Projektový tím použil čiernu mriežku, aby zabezpečil, že cestujúci nebudú vidieť žiadne priame svetlo.

Future Designs odhaľuje zákazkové LED osvetlenie pre projekt Crossrail v Spojenom kráľovstve