Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

67.594.277
258.524
ton emisií CO₂
0517048,549
MWh

General Motors premieňa závod v Detroite na závod pre výrobu elektromobilov

General Motors mení svoje výrobné zariadenie Detroit-Hamtramck na závod na výrobu elektrických vozidiel. Ako americká automobilka teraz oficiálne oznamuje, plánuje do závodu investovať 2,2 miliardy dolárov na výrobu škály elektrifikovaných modelov.

General Motors premieňa závod v Detroite na závod pre výrobu elektromobilov

Od konca roku 2021 najskôr zaťaží montážnu linku v Detroite elektrický pickup a krátko nato bude nasledovať nedávno predstavené autonómne elektrické vozidlo pre kyvadlovú dopravu Cruise Origin. Závod je určený na výstavbu „rôznych elektrických dodávok, pickupov a SUV“. Americká automobilka GMC, ktorá patrí pod koncern General Motors, oficiálne oznámila, že oživuje značku Hummer. Zverejnila pritom prvé informácie a upútavky na prvý nový model GMC Hummer EV – super-výkonný a super-rýchly elektromobil.

Spočiatku sa mala zatvárať továreň v Hamtramck, ktorá bola otvorená v roku 1985 a do februára sa v nej budú vyrábať sedany Cadillac CT6 a Chevrolet Impala, ktoré boli doteraz len mierne úspešné. Premena na továreň na čisto výrobu elektromobilov bude trvať 12 až 18 mesiacov. Spoločnosť GM okrem iného vybaví oblasti montáže, karosérie a lakovania novými robotmi, dopravnými pásmi a nástrojmi. Okrem toho má závod získať nový riadiaci systém. Automobilka tvrdí, že výroba elektrických vozidiel vytvorí 2 200 pracovných miest.

„Vďaka tejto investícii GM robí veľký krok vpred, aby sa naša vízia celoelektrickej budúcnosti stala realitou,“ povedal prezident GM Mark Reuss. GM však v oznámení tiež uvádza, že podpora Michiganu bola „kľúčovým hnacím motorom pri udržiavaní prevádzky závodu Detroit-Hamtramck“. Premena Hamtramcku na čisto továreň na elektromobily má dôsledky nielen pre Michigan, ale aj pre susedný štát Ohio v USA. Tam chce spoločnosť GM spolu so spoločnosťou LG Chem postaviť vlastnú továreň na batérie s 2,3 miliardami dolárov.

Okrem spoločnosti GM aj spoločnosť Ford oznámila plne elektrické pickupy s elektrickou verziou F-150 a Tesla s Cybertruck. "Neviem, či budeme prví na trhu alebo nie, ale som si istý, že určite budeme najlepší na trhu," uviedol Reuss. General Motors sa tiež chce stať rýchlejším a agilnejším s elektrickým programom. „Náš program elektrických vozidiel je v priemysle bezkonkurenčný vďaka kombinácii vyspelej technológie, flexibility, rýchlosti a škálovateľnosti,“ tvrdí Reuss.