Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

12.275.992
42.012
ton emisií CO₂
0084024,649
MWh

Humayunova hrobka žiari počas nocí vďaka novému LED osvetleniu

Veľká biela mramorová kupola mauzólea zo 16. storočia Mughalského kráľa - Humayunova hrobka je skrášlená jasným svetlom v noci počas celého roka. Kultúrny pamätník sa obnovuje inštaláciou 800 energeticky úsporných svietidiel. Halogénové svietidlá s vysokou spotrebou energie, ktoré boli inštalované na hrobke v roku 1999, boli nahradené LED osvetlením.

Humayunova hrobka žiari počas nocí vďaka novému LED osvetleniu

Realizácia lúčov LED svietidiel bude smerovať zdola smerom nahor a zvýrazní kupolu, ako napodobnenie efektu mesačného svitu, ktoré súčasne esteticky zlepšuje vzhľad konštrukcie. Kopula bude svietiť po západe slnka každý deň po dobu takmer piatich hodín.

Okrem toho nové osvetlenie pamiatky zníži spotrebu energie o 90%, povedal Ratish Nanda, generálny riaditeľ (CEO) spoločnosti Aga Khan Trust for Culture (AKTC), ktorá stojí za obnovou pamätníka. Podľa neho bolo osvetlenie kupoly výzvou, pretože osvetlenie muselo byť navrhnuté tak, aby obmedzovalo vzniku akýchkoľvek tieňov na povrchu konštrukcie.

„Štruktúra je teraz viditeľná zo všetkých smerov: mosta Nizamuddin (východ), vyvýšenej cesty Barapullah (juh), nadjazd Zakir Husain Marg (sever) a nadjazd Lodi Road (juh). Osvetlená kopula obohatí panorámu mesta. Spoločnosť Havells India Limited znášala všetky náklady na svietidlá ako súčasť svojho programu sociálnej zodpovednosti podnikov, “povedal Nanda.

Aga Khan Trust for Culture sa zaviazala v roku 1997 obnoviť Humayunovu hrobku, prvú záhradnú hrobku na indickom subkontinente postavenú v roku 1570. V súčasnosti obnovila 50 antických stavieb v jej blízkosti a susedného Nizamuddina Bastiho, komplexu škôliek Sundar a hrobky Batasheywala.

Zachovanie slávnej pamiatky prebieha už nejaký čas s tým, že sa zaviedol správny rozsah pre jej návrat do svojej starej slávy. Pre udržiavanie tejto priority, ako aj bezpečnosti pamiatkovej budovy a návštevníkov, je osvetlenie inštalované 100 metrov od hlavnej stavby. Časovače budú tiež nainštalované čoskoro, aby sa svetlo podľa Nandy automaticky vypínalo.

„Svietidlá boli nainštalované takým spôsobom, že historický charakter stránky nie je ohrozený pre denných návštevníkov. Elektrické káble boli vedené mimo uzavretej murovanej záhrady hrobky, aby sa zabezpečilo, že sa nepopoškodí základná archeologickú stavbu, “povedal Nanda.