Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

12.177.154
41.660
ton emisií CO₂
0083320,899
MWh

LED trubice - lacné riešenie alebo nevýhodná kúpa??

Trh je zaplavený s LED trubicami a všetci predajcovia hlásia ako sú výhodné. To často vyvoláva očakávania, ktoré nemôžu byť zrealizované.

LED trubice - lacné riešenie alebo nevýhodná kúpa??

Trh je zaplavený s LED trubicami a všetci predajcovia hlásia ako sú výhodné. To často vyvoláva očakávania, ktoré nemôžu byť zrealizované. 

Žonglujú s životnosťou, svetelným výkonom a úsporami energie takým spôsobom, že užívateľ - VY - je úplne stratený. Stručne povedané, vymenujeme niekoľko faktov, ktoré to vyvrátia.


Omyl č.1 - Životnosť
Deklaruje sa, že LED trubice vydržia dlhšie ako lineárne žiarivky TL-D. Nezmysel, posledná generácia T5 žiariviek dosahuje porovnateľnú, dokonca v aplikáciách kde je väčšie teplo dlhšiu životnosť ako LED trubice a až 90% svetelnú účinnosť. Dôležitý je najmä svetelný výkon na konci životnosti. A to je najväčší problém s LED trubicami pri väčšine prípadov. A ešte k tomu, deklarovaná dlhá životnosť nie je zaručená. A keď sa rozprávame o záruke, je veľmi limitovaná (v priemere 2 roky) v porovnaní so slúbenou životnosťou.


Omyl č.2 - Úprava svietidiel
Aby LED trubica fungovala v pôvodnom svietidle, je nutné zo svietidla odstrániť štartér, prípadne vymeniť predradník. Táto úprava ruší záruku a podporu výrobcu pôvodného svietidla, celá zodpovednosť teda ostáva na užívateľovi.


Omyl č.3 - Reflektor (optická časť)
Svetlo z LED žiariviek nepočíta s reflexnou časťou svietidla. TL-D svietidlá sú väčšinou dodané s veľmi kvalitným reflektorom. To zabezpečuje, že svetlo vyžaruje kde treba bez nepríjemných vedľajších efektov ako sú oslnenie a odrazy. Svetlo vyžarovené z LED trubíc nevyužíva tieto reflektory efektvívne a vzniká riziko veľkého oslnenia. To vyvoláva otázku či tieto trubice spĺňajú aktuálne normy osvetlenia a ochrany zdravia.


Omyl č. 4 - Svetelný tok, porovnanie
LED trubica, napríklad, 120 cm (dĺžka 36W TL-D) poskytuje toľko svetla koľko aj 36W lineárna žiarivka. Ako chybná je táto informácia naozaj, zistíme len keď nahradíme TL-D zdroj za LED trubicu. Často dochádza k výraznému svetelnému poklesu (20-50%) s tým výsledkom, že nové osvetlenie nespĺňa predpísanú normovú intenzitu osvetlenia.


Záver
V súčasnosti nie sú LED trubice priamou alternatívou k TL-D žiarivkám. V prípade, že uvažujete o modernizácií
žiarivkového osvetlenia, oslovte odborníkov na osvetlenie, ktorý Vám spravia svetelný výpočet a odporučia Vám
náhradu v podobe výmeny pôvodného svietidla za LED svietidlo.
Ak nové LED osvetlenie skombinujete s inteligentným kontrolným systémom,
ako napríklad pohybové alebo súmrakové senzory, môžete dosiahnúť úspory až 60% a to bez budúcich problémov a vysokých investícii.