Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

12.275.974
42.012
ton emisií CO₂
0084024,518
MWh

Najdôležitejšie kritériá pri výbere dodávateľa fotovoltiky

Fotovoltické elektrárne zažívajú v súčasnosti, najmä vplyvom vzrastajúcich cien elektriny, obrovský boom. Na trhu postupne pribúda veľa nových firiem, ktoré ponúkajú fotovoltické riešenia. Je však dôležité dať si pozor, pretože ako v každom segmente, ktorý zažíva rýchly rast, môže dôjsť k tomu, že nie každá firma už má dostatočné skúsenosti. Je preto dobré obrátiť sa na odborníkov, ktorí spĺňajú technické štandardy, majú dobré kontakty na dodávateľov, dlhodobé skúsenosti s objednávaním komponentov a vedia tak zaručiť v komplikovanej postcovidovej ekonomike nielen dobré ceny, ale aj dodanie tovaru v dohodnutom čase.

Najdôležitejšie kritériá pri výbere dodávateľa fotovoltiky

Pozor na ponuky „od stola“

Môže sa stať, že natrafíte na firmy, ktoré vám vypracujú ponuky len na základe informácií, ktoré im poskytnete, prípadne Google mapy, a na miesto inštalácie prídu až v deň jej realizácie. Pri takomto prístupe hrozí, že sa vo finále pôvodná cenová ponuka predraží alebo navrhnuté technické riešenie nebude zodpovedať vášmu domu a predĺži sa návratnosť vašej investície.  Pri voľbe najvhodnejšieho riešenia je potrebné dôkladne si pozrieť orientáciu a sklon strechy, posúdiť vhodnosť statiky, rozvody, naplánovať vedenie kabeláže a mnohé ďalšie úkony, ktoré si vyžadujú solídnu osobnú obhliadku ešte pred samotnou inštaláciou. 

 

Kompletný servis a monitoring by mal byť samozrejmosťou

Ďalším dôležitým kritériom pri výbere spoľahlivého dodávateľa fotovoltiky je aj schopnosť poskytnúť zákazníkovi kompletný servis. Je potrebné zabezpečiť technickú obhliadku miesta inštalácie, pripraviť konštrukciu na mieru, celé riešenie namontovať a nastaviť. Samotná montáž fotovoltiky trvá 1 až 2 dni. Taktiež  je potrebné zabezpečiť komunikáciu s distribučnou spoločnosťou ohľadom zmeny merania a pripojenia do siete. 

Je dôležité aby zákazníci vedeli monitorovať systém prostredníctvom aplikácie výrobcu komponentov. Prístup k nej by vám po inštalácií diela mali automaticky prideliť, pričom sa k nej následne môžete dostať z vášho počítača, tabletu alebo smartfónu. Aplikáciu môže samozrejme po stiahnutí používať viacero členov domácnosti naraz. Prehľad o výrobe systému, monitoring každého panelu a monitoring spotreby domácnosti by mali byť štandardom. Monitoring umožňuje sledovať výrobu, spotrebu a prebytky energie v reálnom čase.

 

Pozitívne referencie namiesto najnižšej ceny

Spoľahlivého dodávateľa spoznáte podľa toho, že už má za sebou množstvo úspešných realizácií. Ak firma dostáva od svojich zákazníkov pozitívnu spätnú väzbu, určite sa ňou pochváli na svojej stránke. Venujte pri výbere dodávateľa čas tomu, aby ste si tieto recenzie prečítali a poprípade sa popozerali aj po ďalších skúsenostiach zákazníkov na internete. Časté riziko predstavujú firmy, ku ktorých recenziám sa vôbec neviete dopátrať a ako najväčšie lákadlo používajú podozrivo nízke ceny. Bohužiaľ prvotne nízka cena býva iba falošnou návnadou alebo sa za ňou môže skrývať nesprávne spracovaná kalkulácia.  Môže sa dokonca stať, že v závere zaplatíte oveľa viac. 

 

Inštalácia patrí do rúk odborníkov

Zrealizovať odbornú montáž fotovoltiky nemôže hocikto. Pracovníci musia vlastniť potrebné osvedčenia a certifikáty o odbornej spôsobilosti, pred začatím inštalačných prác vždy zabezpečia miesto inštalácie, aby nedošlo k nežiaducej situácii a pri práci používajú všetky potrebné ochranné prostriedky.

 

Poradenstvo

Zamestnancom v dobrej spoločnosti záleží na tom, aby vám fotovoltika slúžila čo najlepšie, aby vám zjednodušila život a priniesla úspory. Aj po zrealizovaní diela je potrebná komunikácia so zákazníom, odpovedať na akékoľvek otázky ohľadom výkonu, montáže alebo fungovania fotovoltiky.

 

 

Zdroj: https://www.zse.sk/blog-clanok-najdolezitejsie-kriteriapri-vybere-dodavatela-fotovoltiky