Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

12.176.943
41.660
ton emisií CO₂
0083319,391
MWh

Návratnosť investície málo cez dva roky medzinárodnej spoločnosti zaoberajúcou sa výrobou obalov.

Výrobná linka a sklady v meste Milton Keynes sú v prevádzke non-stop 24-hodín denne a rovnako dlho aj využívajú osvetlenie.

Návratnosť investície málo cez dva roky medzinárodnej spoločnosti zaoberajúcou sa výrobou obalov.

Výrobná linka a sklady v meste Milton Keynes sú v prevádzke non-stop 24-hodín denne a rovnako dlho aj využívajú osvetlenie. 

• Výmena 340 kusov 400W ortuťových výbojok za 150W LED svietidlá
Viac ako 60% úspora v spotrebe elektrickej energie
• Zníženie produkcie CO2 emisií o 460 ton ročne
• Eliminácia veľmi nákladnej údržby
• Zvýšená bezpečnosť a produktivita zamestnancov
Návratnosť iba niečo cez dva roky

Ako vedúca spoločnosť spotrebiteľského balenia s počtom 83 výrobných závodov po celom svete, Rexam výrobca obalov pre veľa svetoznámych značiek, sa snaží vyrábať čo najefektívnejšie a najstabilnejšie ako to je možné. Výroba 4,5 miliónov plechoviek denne pre Veľkú Britániu a severnú Európu v závode v Milton Keynes UK je bežná rutina. Spoločnosť sa preto rozhodla prijať rozhodnutie preskúmať osvetlenie v tomto závode za účelom znížiť spotrebu energie.

Výzva

V Milton Keynes sú v prevádzke výrobné linky a sklad 24-hodín / 7 dní v týždni. Spoločnosť mala už predtým problémy v dvoch iných výrobných závodoch s ortuťovými výbojkami a preto sa rozhodli vymeniť ich všetky. Malo zmysel teda pozrieť sa na úplne nové riešenie, ktoré by prinieslo úsporu energie a zároveň by spĺňalo bezpečnostné štandardy. 

S 340 x 400W ortuťovými výbojkami boli náklady na energiu veľmi vysoké a rovnako aj na údržbu. Montážna výška 8 metrov, uchytenie nad výrobnou linkou a znečistenie vďaka výparom v ovzduší zapríčinilo, že pôvodná sústava nevyžarovala dostatočné svetlo. Oblasť tlače je tiež plná dopravníkov a žeriavov, ktoré obmedzujú prísun svetla. Priemerná životnosť ortuťových výbojok bola 2-3 roky a vymieňali sa vždy keď prestali svietiť. Ročne to predstavovalo okolo 40 kusov. Na výmenu bolo nutné objednať a prenajať si špeciálny vozík, ktorý stál 750 libier na deň.

Riešenie

Energetik, Stuart Maceo sa pozrel na šesť rôznych riešení osvetlenia s použitím rôznych technológii, vyskúšal vzorky svietidiel po dobu troch mesiacov a nakoniec sa rozhodol pre LED svietidlá určené na vysoké aplikácie, ktoré ponúkli výborný pomer cena/výkon.

Skôr než by mal prekáblovať celý závod, rozhodol sa urobiť výmenu 1:1 a nahradil 400W ortuťovú výbojku 150W LED svietidlom v celej výrobe a sklade.

Výsledok

Kalkulácie pána Macey počítali, že sa spotreba zníži z 1 100kWh na 433kWh za rok a úspory budú £43 000 ročne pri cene £0,06/kWh.

Počíta s návratnosťou niečo málo cez dva roky, keď porovnáva investíciu LED technológie s alternatívnym riešením konvenčných svietidiel a dôrazom na splnenie bezpečnostných noriem. Takisto treba poznamenať že ďalšia úspora spočíva aj v znížení nákladov na údržbu aj vďaka dlhej záruke.

Na prekvapenie pána Stuarta má aplikácia LED osvetlenia v skladoch obrovský prínos. Inštalované sú vo výške 11-15 metrov v časti kde sú iba palety bez uličiek, tu majú najväčší úspech.
Pán Macey hovorí: "Pôvodné osvetlenie bolo slabé, ale teraz majú pracovníci kvalitnejšie svetlo a príjemne na oči - podobné tomu dennému. Práve v tejto časti skladu máme poslednú šancu skontrolovať výrobok a preto kladieme veľký dôraz na osvetlenie. Máme nainštalované LED svietidlá osemnásť mesiacov s doteraz žiadnou chybou."