Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

12.176.840
41.659
ton emisií CO₂
0083318,661
MWh

Odpad LED svietidiel: Sú dobré aj zlé správy

Po takmer desaťročí hromadného využívania sú LED svietidlá stále zodpovedné len za zlomok všetkých odpadov zo svietidiel v Európe, takže sa zdá, že spĺňajú nároky na životnosť. Recyklácia môže byť iná záležitosť.

Odpad LED svietidiel: Sú dobré aj zlé správy

Ak sú údaje o odpade nejakým náznakom, tak takým, že LED svietidlá spĺňajú nároky výrobcov na životnosť: V Európe stále predstavujú menej ako 2% odpadu.

Toto číslo udáva organizácia Eucolight, ktorá dohliada na zber a recykláciu svietidiel a svetelných zdrojov v celej Európe. Tvrdia, že spracovávajú 79% svietidiel, ktoré boli zhromaždené v 18 krajinách, v ktorých pôsobia.

"LED svietidlá v súčasnosti predstavujú menej ako 2% odpadu s ich dlhou životnosťou," uviedol Eucolight po výročnej konferencii, ktorá sa konala v holandskom meste Sassenheim.

Lepšia časť desaťročia uplynula, odkedy sa začali hromadne využívať LED diódy - to je dostatočne dlhá doba na to, aby predstavovali oveľa väčšie množstvo ako 2% odpadu, ak by sa kazili predčasne. Výrobcovia rozprávajú až o 20-ročných a dlhších životnostiach (hoci je ťažké nájsť záruku na viac ako 5 rokov a mnohé z nich sú kratšie). Katalógy produktov majú typicky rozmedzie 15 000 - 30 000 hodín, ktoré pri 3 hodinách denne predstavujú 14 až 28 rokov svietenia.

Takže zatiaľ čo spotrebitelia ešte stále nevyužívajú LED svietidlá dostatočne dlhú dobu, aby mohli overiť garanciu životnosti, zastúpenie odpadu poskytuje dostatočné dôkazy o tom, že LED výrobky sa vo všeobecnosti držia veľmi dobre. (Samozrejme sa môže stať, že niektoré z nich sa pokazia do doby napríklad jedneho roka).

To sú dobré správy.

 

Ale je tu aj zlá správa. LED svietidlá budú predstavovať asi 30-40% odpadu v priebehu nasledujúcich 10 rokov a ako sa to stane, priemysel bude mať väčšie náklady na recykláciu, než v minulosti keď boli používané jednoduchšie dizajny svietidiel, uviedol Nigel Harvey, Generálny riaditeľ britského recyklačného zariadenia a člen Eucolight Recolight.

Ako LED Magazín uviedol v nedávnom článku o kruhovej ekonomike, zatiaľ čo v Spojenom kráľovstve sa dnes recykluje viac ako 90% materiálu fluorescenčných trubíc, pri konštrukcií LED svietidiel bude ťažké dosiahnuť dokonca aj 50%.

"Jedným z prínosov LED technológie je rôznorodosť v oblasti použitých materiálov, použitých vzorov, tvarov, veľkostí, všetkého," uviedol Harvey. "Umožňujú oveľa viac inovácií v spôsobe výroby produktu. Ale táto heterogénnosť produktu sa prejaví pri nákladoch na recykláciu. Máte tu oveľa viac nových materiálov. Sú navzájom spojené, často s lepidlami a penami, ktoré robia ich oddelenie pomocou mechanických procesov veľmi ťažké. Použité sú všetky druhy materiálov ako plasty, sklo, keramika, hliník, meď. Je to kompletná zmes. Máme problém, ktorý sa vráti a uhryzne nás."

Teraz sa vráťme k niektorým dobrým správam: Táto nevyriešená výzva na konferencii Eucolight neprešla bez povšimnutia.

"Delegáti sa dozvedeli o technickom zložení a možnostiach budúcnosti LED a technológií recyklácie LED svietidiel," uviedol Eucolight.

Budeme aj naďalej sledovať vývoj v oblasti recyklácie.