Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

12.391.980
42.425
ton emisií CO₂
0084850,508
MWh

Oplatí sa fotovoltika bez štátneho príspevku?

Záujem o fotovoltiku medzi slovenskými domácnosťami ide v posledných mesiacoch nahor, čo je rozhodne potešujúce. Dôvodom je rastúce environmentálne povedomie, snaha o väčšiu energetickú nezávislosť a v neposlednom rade určite aj snaha znížiť náklady na energie.

Oplatí sa fotovoltika bez štátneho príspevku?

Najmä posledný faktor zohráva od leta 2022 čoraz dôležitejšiu úlohu. Problémom pri realizácii inštalácií však je, že drvivá väčšina domácností chcela v roku 2022 využiť finančný príspevok do výšky až 1500 € z programu Zelená domácnostiam III od Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA). Záujem o príspevok na inštaláciu fotovoltického riešenia z tohto programu bol natoľko vysoký, že v roku 2022 sa len obmedzený počet záujemcov k nemu skutočne aj dostal.

Takže na Slovensku sú dnes už tisícky domácností, ktoré majú dlhší čas podpísanú zmluvu na inštaláciu fotovoltiky (niektoré už aj vyše roka), ale samotná inštalácia je v nedohľadne, keďže sa rozhodli čakať na pridelenie finančného príspevku od SIEA.

Slovenská inovačná a energetická agentúra pritom zatiaľ ani neoznámila podmienky podpory fotovoltických riešení pre rok 2023 a nevyzerá, že by sa prideľovanie finančných príspevkov konkrétnym domácnostiam mohlo rozbehnúť v priebehu najbližších 2 - 3 mesiacov. Navyše - aj po prípadnom spustení finančných príspevkov budú mať pri žiadostiach samozrejme prednosť tí zákazníci, ktorí majú podpísanú zmluvu už z minulého roka.

Ceny elektriny pre slovenské domácnosti pritom išli od 1.1.2022 nahor a je veľmi pravdepodobné, že v roku 2023 zažijú domácnosti mierny nárast cien elektriny. Zároveň je pravdepodobné, že kvôli vysokej inflácii budú ceny fotovoltických riešení postupne zdražovať, a to u všetkých dodávateľov. Preto je veľmi vhodné nestratiť ďalší rok či viac čakaním na finančný príspevok, ale rozhodnúť sa pre inštaláciu už tento rok, najmä ak zákazník zmluvu zatiaľ podpísanú nemá.

Kvôli rastúcim cenám elektriny dokáže v roku 2023 priemerný zákazník v rodinnom dome so sadzbou DD2 už pri nízkonákladnom riešení s 3 kWp výkonu a Virtuálnou batériou ušetriť ročne takmer 630 € na svojich účtoch za elektrinu. Pri riešení s výkonom 4 kWp je to už takmer 800 € a pri riešení so 7 kWp výkonu hovoríme o ročnej úspore viac ako 1 400 € - samozrejme závisí na spôsobe spotreby vyrobenej energie.

Takže čo je lepšie? Čakať na hypotetickú úsporu pri finančnom príspevku od SIEA, na ktorý ale bude nový zákazník čakať minimálne rok (ak sa ho kvôli veľkému záujmu vôbec dočká) a šetriť náklady na elektrinu až v roku 2024 alebo začať radšej šetriť stovky € už tento rok?

Sme presvedčený, že najdrahšie € je také, ktoré som mohol ušetriť už teraz a neušetril som ho. Preto rozhodne podporujeme zákazníkov v tom, aby na príspevok nečakali a rozhodli sa pre inštaláciu fotovoltického riešenia čo najskôr.

V prípade nedostatku disponibilných prostriedkov na strane zákazníka je možné na inštaláciu fotovoltického riešenia využiť spotrebný úver v banke zákazníka – cena úveru je totiž výrazne nižšia než sú dosiahnuté úspory. Spotrebné úvery poskytujú banky pre svojich stálych klientov za veľmi výhodných podmienok.

 

Zdroj: https://www.zse.sk/blog-clanok-preco-rozmyslat-nad-fotovoltikou-bez-statneho-prispevku