Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

12.177.011
41.660
ton emisií CO₂
0083319,878
MWh

Pražská nabíjacia infraštruktúra sa má rozrastať

Mesto Praha prijalo plán, ktorý spočiatku počíta s výstavbou viac ako 750 nabíjacích staníc pre elektromobily. Tieto majú byť umiestnené na strategicky priaznivých miestach v českej metropole v priebehu nasledujúcich štyroch rokov. Mesto taktiež načrtlo plány na ďalšiu expanziu.

Pražská nabíjacia infraštruktúra sa má rozrastať

Momentálne sa má v Prahe do roku 2030 rozšíriť nabíjacia infraštruktúra na viac ako 4 500 staníc. Článok v českých médiách nehovoril o ďalších podrobnostiach o tom, aký počet nabíjacích staníc na striedavý alebo jednosmerný prúd by sa mal postaviť a kde, len že plán obsahuje rôzne riešenia nabíjania a tiež že sa líšia svojimi stavebnými nákladmi. Najdrahšia možnosť sa údajne odhaduje na dve miliardy českých korún, zhruba 78 miliónov eur.

Pri analýze vplyvov na životné prostredie, technických riešení a trendov v oblasti verejného nabíjania uviedol pražský primátor Zdeněk Hřib, že inšpiráciu priniesli „skúsenosti z iných európskych metropol s porovnateľným počtom obyvateľov“. Primátor vysvetlil, že „Vo Viedni, Hamburgu alebo Rotterdame je elektromobilita už v oveľa pokročilejšej fáze vývoja, takže Praha sa od nich môže učiť.“

Česká republika má národný plán čistej mobility, s ktorým budú súčasne súvisieť aj nové plány Prahy. Do roku 2030 vedenie mesta očakáva, že v Prahe bude viac ako 200 000 elektrických vozidiel.

Správa mesta Praha sa zároveň nezameriava iba na elektrifikáciu osobných automobilov: Začiatkom februára objednal pražský dopravný úrad od spoločnosti Škoda Electric 14 trolejbusov. Napriek názvu Škoda Electric (alebo jej materskej spoločnosti Škoda Transportation) nepatrí do koncernu Volkswagen, ale do skupiny PPF českej spoločnosti Petra Kellnera. Autobusy Škoda E’City pre české hlavné mesto sú dvanásťmetrové nízkopodlažné vozidlá so zaručeným dojazdom viac ako 100 kilometrov.

V Českej republike sa vyrábajú aj dva populárne elektromobily: Škoda (tentokrát dcérska spoločnosť VW) vyrába e-SUV Enyaq v sídle v Mladej Boleslavi. Okrem toho sa elektromobil Hyundai Kona pre európsky trh od marca 2020 vyrába aj v Českej republike v závode Hyundai v Nošoviciach.