Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

12.392.417
42.427
ton emisií CO₂
0084853,621
MWh

Qbuzz objednal od ABB 100 rýchlych nabíjačiek pre elektrické autobusy

Spoločnosť ABB nainštalovala v Holandsku viac ako 100 staníc na rýchle nabíjanie elektrických autobusov pre prevádzkovateľa verejnej dopravy Qbuzz. Väčšina z nich sú káblové nabíjacie stanice v depách, niekoľko kusov je aj pantografových rýchlonabíjačiek.

Qbuzz objednal od ABB 100 rýchlych nabíjačiek pre elektrické autobusy

62 z týchto nabíjacích staníc s nabíjacím výkonom 100 kW bolo inštalovaných v rámci koncesie Qbuzz v severných provinciách Groningen a Drenthe v autobusových depách v Emmeni, Appingendame, Stadskanaale, Oude Pekele, Zoutkampe, Surhuisterveen a Assene. Na juhozápade Holandska bolo v rámci koncesie v Dordrechte inštalovaných 38 rýchlych nabíjačiek s nabíjacím výkonom 50 kW. V oblasti Dordrecht (vrátane Drechtsteden, Alblasserwaard a Vijfheerenlanden) bolo nainštalovaných šesť pantografových rýchlonabíjačiek, z ktorých každá má nabíjaciu kapacitu 300 kW pre nabíjanie po autobusových trasách.

„Inštalácia našich vysokovýkonných a rýchlych nabíjačiek umožní efektívne a rýchle nabíjanie cez noc,“ povedal Frank Muehlon, vedúci globálneho obchodu ABB pre riešenia elektronickej infraštruktúry pre e-mobilitu, „aby Holandsko mohlo realizovať svoju víziu nulových emisií verejnej dopravy a sú vynikajúcim príkladom pre iné krajiny v celej Európe.“

Len v provinciách Groningen a Drenthe prevádzkuje spoločnosť Qbuzz od konca roku 2019 164 elektrických autobusov. ABB však nie je jediným dodávateľom nabíjacej infraštruktúry: Holandský dodávateľ Heliox tiež vybudoval nabíjacie stanice v štyroch depách, ako aj 23 rýchlych nabíjačiek s nabíjacou kapacitou 300 alebo 450 kW popri trasách.

Pre oboch poskytovateľov nabíjačiek je dôležité, aby tieto zmluvy zabezpečili interoperabilitu medzi niekoľkými značkami autobusov: spoločnosť Qbuzz sa aj tu spolieha na niekoľkých dodávateľov, pričom 164 používaných elektrických autobusov pochádza od spoločností Ebusco, VDL a Heuliez.