Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

67.658.301
258.774
ton emisií CO₂
0517547,808
MWh

Saint-Gobain Oberland volí energeticky úsporné LED osvetlenie pre modernizáciu továrne

Navrhnúť správne osvetlenie bola výzva..

Saint-Gobain Oberland volí energeticky úsporné LED osvetlenie pre modernizáciu továrne

Navrhnúť správne osvetlenie bola výzva..

S viac ako 15,000 zamestnancami pracujúcimi v 58 výrobných závodoch po celom svete, značka Verallia, člen skupiny Saint-Gobain, je svetový líder špecializujúci sa na vysoko kvalitné nádoby zo skla pre detskú výživu a mnohé ďalšie odvetvia potravinárskeho a nápojóveho priemyslu. Keď prišiel čas na renováciu kontroly kvality a haly pre balenie vo výrobnej továrni Neuburk v Nemecku, Verallia sa pozerala po viac efektívnom riešení ako nahradiť pôvodné 250W sodíkové výbojky, ktoré majú celkový príkon 300W.

Sedemdesiat percent sklenenej nádoby tu je vyrobených z recyklovaného skla. Proces tavenia je v neustálej prevádzke 24/7 a rovnako tak aj proces balenia kde sú nainštalované svietidlá, takže vysoký stupeň spoľahlivosti a dostupnosti je požiadavka. Staré sodíkové výbojky potrebovali výmenu každých 8000 hodín a tento proces zahŕňal pravidelné náklady na vysokozdvižnú plošinu a špecializovaný personál na údržbu.

Bolo tiež veľmi dôležité, aby novo navrhnuté svietidlo bolo dostatočne robustné a aby bolo v súlade výrobným certifikátom HACCP, ktorý je veľmi striktný o bezpečnosti potravín a odstránenie rizika prípadných cudzích predmetov v produktoch.

Riešenie

Vedúci údržby, Matthias Maile, skúšal dve alternatívy LED svietidiel po dobu troch mesiacov pre konečným výberom 150W LED svietidla na základe jeho robustnosti a ceny. Preferoval rovnako aj jeho ľahkú inštaláciu, ktorá bola dosiahnutá len pripojením jedného kábla, a pokračoval s výmenou 65 pôvodných svietidiel systémom jedna k jednej za LED stmievatelné svietidlá. 

Výsledok

150W LED svietidlá priniesli ihneď 50% úspory na elektrickej energii a rovnaká úsporu na CO2 emisiách. S možnosťou stmievania LED svietidiel sa šetrenie na energii neskôr zvýšia vďaka slnečnému svetlu počas leta.

Počas 5-ročnej záruka nepripadá v úvahu ani náklady na údržbu. S týmto a predpokladanou životnosťou okolo desať rokov sa investícia niekoľko násobne vráti počas celej doby životnosti.

Matthias Maile komentuje: "Naše LED svietidlá teraz produkujú až 190-250 luxov na úrovni podlahy. Toto je prvá nemecká výrobná hala vo Verallia skupine, ktorá má nainštalovené LED svietidlá a budeme diskutovať o tejto skúsenosti s ďalšími prevádzkami v Nemecku. Plánujeme vymeniť všetky svietidlá za LEDky."