Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

67.597.954
258.539
ton emisií CO₂
0517077,217
MWh

Smart city roka aj vďaka HESS modulárnym stožiarom

Vďaka novému konceptu inteligentného osvetlenia sa Newcastle v rámci Smart city stratégie považuje za priekopnícke mesto v Austrálii. Nové osvetlenie je najväčšou integrovanou inštaláciou multifunkčných modulárnych stožiarov v časti sveta "Down Under"

Smart city roka aj vďaka HESS modulárnym stožiarom

Austrálske mesto Newcastle, ktoré sa nachádza v štáte Nový Južný Wales a je ôsmym najväčším mestom Austrálie s približne 300 000 obyvateľmi, sa vyznačuje zaujímavým kontrastom medzi najväčším svetovým prístavom na vývoz uhlia s obrovskými nákladnými loďami na jednej strane a charakteristickou umeleckou a kultúrnou scénou s početnými galériami, farebným pouličným umením a graffiti na druhej strane.

Iniciatíva Smart City s novým riešením osvetlenia

V roku 2017 mesto spustilo Smart city iniciatívu, ktorá sa má implementovať v priebehu štvorročného obdobia. Cieľom tejto iniciatívy bolo zlepšiť kvalitu života, udržateľnosť a hospodársku rozmanitosť.

Súčasťou tejto iniciatívy je inteligentný a univerzálny systém verejného osvetlenia, ktorý okrem svojej funkčnej a energeticky úspornej povahy zahŕňa aj ďalšie inteligentné systémy, ako napríklad verejnú sieť WLAN, bezpečnostné kamery, reproduktory, bodové reflektory, svetlené ozdobné prvky a senzory.

Doteraz bol tento jedinečný koncept osvetlenia pre celé centrum mesta implementovaný pomocou približne 250 modulárnych stožiarov CITY ELEMENTS 230 od spoločnosti Hess. Osvetlovacie stožiare sú nielen sofistikované svojim minimalistickým a moderným dizajnom, ale tiež spĺňajú rôzne požiadavky na osvetlenie podľa prísneho austrálskeho a novozélandského štandardu.

Všetky požadované zariadenia sú dokonale integrované do modulárneho stožiara a nepoškodzujú panorámu mesta - naopak vytvárajú jednotný vzhľad.

Inteligentné multifunkčné pouličné osvetlenie v Newcastle

Wharf Road, Hunter Street a Scott Street hrajú dôležitú úlohu v novom riešení pouličného osvetlenia. Zatiaľ čo 2 km dlhá Wharf Road vedie popri rieke Hunter na pláž Nobbys na východnom konci Newcastlu, Hunter Street sa rozvetví na ulicu Scott Street a Hunter Street.

Obe ulice vedú centrom mesta a končia pri Tramway Reserve a Pacific Park. Oba parky majú detské ihriská, grily a hostia festivaly, trhy a koncerty, ktoré pozývajú návštevníkov, aby prišli a oddýchli si.

Ak pôjdete po Wharf Road, môžete zahliadnuť terminál trajektov Queens Wharf, reštaurácie a zelené plochy. Wharf Road je ďalej súčasťou „Newcastle 500“, každoročnej motoristickej udalosti, na ktorej pretekárske tímy súťažia v takzvaných „superšportoch“.

CITY ELEMENTS 230 od Hess boli pripravené na akciu práve v čase prvého závodu v roku 2017 a náporu návštevníkov, ktorý podujatie prilákalo.

Okrem kvalitného osvetlenia zabezpečujú aj verejnú sieť WLAN a prostredníctvom integrovaných reproduktorov a kamier poskytujú informácie a bezpečnosť návštevníkom „závodnej dráhy“. Ďalšie integrované reflektory navyše poskytujú ďalšie možnosti osvetlenia.50 Wattové LED svietidlá s farbou svetla 4 000 K spĺňajú svetelné požiadavky na všetkých troch uliciach.

Kým pre ulicu Scott Street a Wharf Road boli zvolené rôzne výšky stožiarov až do 10 metrov, po celej dĺžke ulice Hunter Street majú CITY ELEMENTS jednotnú výšku 11 metrov.

Ďalším cieľom bolo homogénne osvetlenie parkoviska na Wharf Road, aby sa zabezpečil pocit bezpečia.

Projektanti splnili túto požiadavku použitím 27 wattových bodových reflektorov v priebežných moduloch stožiarov.

Pridaná hodnota pre obyvateľov mesta - vďaka multifunkčným prvkom

S cieľom vytvoriť skutočnú pridanú hodnotu pre občanov a návštevníkov sa do všetkých prvkov CITY ELEMENTS 230 integrovali multifunkčné prvky.

Komplexná verejná sieť WLAN je integrovaná takmer neviditeľným spôsobom - prítomnosť WLAN diskrétne označuje iba malá anténa v koncovom prvku.

Vo veľkej časti prvkov CITY ELEMENTS zabezpečujú vyššiu bezpečnosť kamery integrované v prostredných prvkoch. Toto je obzvlášť dôležité na predtým spomenutej významnej udalosti, pretekoch „Newcastle 500“, ako aj na iných podujatiach na Market Street Lawn.

Reproduktory integrované do sstožiarov pozdĺž Wharf Road tiež zabezpečujú informovanosť a zábavu divákov a hostí počas podujatí prostredníctvom oznámení a hudby.

Stožiarové reproduktory JBL s výkonom 150 W inštalované v základných prvkoch zaručujú vynikajúci zvuk vďaka svojej vynikajúcej kvalite.Aby boli pripravené na rozsiahlejšie multifunkčné požiadavky, niektoré osvetľovacie stožiare sú už teraz vybavené prídavnými zariadeniami, ktoré okrem iného umožňujú integráciu širokej škály senzorov.

 

Tento rok bolo mesto zvolené ako „Smart city roka“ na národnej konferencii „Smart Cities 2019“. Newcastle teda nadviazal na úspech v súťaži „Smart Cities Strategy Award“ v roku 2018.

Dopĺňanie ďalších inteligentných modulárnych stožiarov je naplánované na najbližšie roky v centre Newcastle. Cieľom ďalších multifunkčných aplikácií je zefektívniť mesto, napríklad tak, aby bolo možné analyzovať a optimalizovať dopravu zhromažďovaním údajov. Jedna vec je však už teraz jasná: vďaka Smart city iniciatíve sa bude kvalita života a príjemná atmosféra pre obyvateľov a návštevníkov naďalej zlepšovať.