Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

67.597.330
258.536
ton emisií CO₂
0517072,351
MWh

Verejné LED osvetlenie chodníka pri jazere Sognsvann

Pri jazere Sognsvann v Osle sa nachádza krásna celoročná rekreačná oblasť s 3,3 kilometrovým prechádzkovým a joggingovým chodnikom.

Verejné LED osvetlenie chodníka pri jazere Sognsvann

Projekt

Návrhár osvetlenia Petter Kristiansen z Veilyskompetanse mal jasnú víziu. Chcel správne svetlo, na správnom mieste, v správnej výške, v správnom čase. Najmä aby sa ľudia cítili bezpečne, ale rovnako dôležité bolo zabezpečiť, aby svetlo nerušilo okolité voľne žijúce živočíchy, ako sú ryby a hmyz, ktoré závisia od denného cyklu svetla a tmy. Preto aj stožiare museli byť umiestnené na správnej strane chodníka, aby nedopadalo žiadne priame svetlo na hladinu jazera. 

Okrem vynikajúcich svetelných vlastností boli v procese výberu svietidla kľúčovými kritériami aj estetika a dizajn. Voľba Fagerhult's Vialume bola výsledkom jedinečného organického dizajnu, inšpirovaného prírodou a vyvinutého pre severské podmienky a podnebie. Takisto je dôležité, že Vialume ponúka optimalizovanú optiku so širšou krivkou svietivosti prispôsobenú špeciálne pre chodníky a jogging.

Riešenie

Ako súčasť lesa

Na dosiahnutie vysokej kvality dizajnu bolo dôležité, aby sa riešenie osvetlenia stalo integrálnou súčasťou lesa. To sa dosiahlo použitím špeciálnych šesťmetrových drevených stožiarov vyrobených spoločnosťou Tehoment z pomaly rastúcej škótskej borovice. S cieľom vytvoriť úspešné celkové riešenie Fagerhult úzko spolupracoval s projektantom a dodávateľom stožiarov, Stolper AS.

Rovnomernosť

Pri osvetlení joggingového chodníka sú kladené vysoké nároky na funkčnosť a bezpečnosť. Svetlo musí byť umiestnené v správnej výške, aby umožnilo joggerovi vidieť akékoľvek prekážky pozdĺž cesty a zároveň minimalizovalo riziko oslnenia. S ohľadom na to Fagerhult vyvinul optiku E5 s efektívnym rozložením svetla pokrývajúcim celý chodník. Zároveň vertikálne plochy, ako sú kríky a stromy, získajú vyvážený jas, ktorý vytvára priestorové povedomie a zvyšuje pocit bezpečia.

Výpočet osvetlenia pre inštaláciu bol založený na triede osvetlenia S3 so vzdialenosťou stožiarov 30 metrov. Použitím optiky E5 sa podarilo dosiahnuť dobrú rovnomernosť osvetlenia. Svetlo je tiež neutrálne biele s teplotou chromatickosti 4000 K.

Vizuálny komfort

Keď spoločnosť Fagerhult vyvinula svietidlo Vialume 1, našim cieľom bolo zaistiť, že svetlo prinesie pozitívny zážitok - z diaľky, ako aj z blízka. Pomocou špeciálne vyvinutých šošoviek AGC (Advanced Glare Control) sa spoločnosti Fagerhult podarilo minimalizovať oslnenie. Šošovky sú veľmi veľké a sú tesne rozmiestnené v jednom svetelnom klastri - dizajn, ktorý optimalizuje vizuálny komfort. Okrem toho sú šošovky zapustené do svietidla a svetelný klaster osvetľuje vnútorný okraj svetelného otvoru, čo prináša elegantný efekt, ktorý robí svietidlo viditeľné z diaľky a zabezpečuje aj dobré vizuálne vedenie.

Udržateľné riešenie osvetlenia

Potreba intenzity osvetlenia chodníka je znížená v neskorých večerných a nočných hodinách. Pomocou funkcie Vialume 1 s nočným stmievaním je možné dosiahnuť veľké úspory energie bez vypnutia svetla. To znamená, že úroveň svetla je znížená na 50 percent počas šiestich hodín bez toho, aby sa ohrozila bezpečnosť alebo vizuálny komfort, a potom sa vráti na plnú úroveň.