Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

12.275.843
42.012
ton emisií CO₂
0084023,587
MWh

Verejné LED osvetlenie v obytnej štvrti Strandängen

Strandängen je jednou z najnovších obytných štvrtí na brehu jazera Vättern v Jönköpingu. Teraz sú k dispozícii byty v tzv. Ormhuset - alebo budove Snake, ako by to bolo nazvané v angličtine kvôli svojmu výraznému tvaru. Spoločnosť Vätterhem sa vždy usiluje o to, aby zabezpečila pre nájomníkov bezpečnú a atraktívnu obytnú oblasť. Jedným z aspektov nových stavebných projektov firmy je preto zameranie na dobré osvetlenie a to ako v interiéri, tak vonku.

Verejné LED osvetlenie v obytnej štvrti Strandängen

Projekt

Projekt vyústil do úzkej spolupráce medzi firmou Vätterhem, dodávateľom elektrickej energie EMT a Fagerhults Belysning. Na odporúčanie generálneho riaditeľa EMT Olle Gustafsona bol Fagerhult požiadaný, aby bol partnerom pre poradenstvo v oblasti osvetlenia.

Riešenie

Kombinácia bezpečnosti, istoty, estetiky a vizuálneho pohodlia

Pri vytváraní bezpečnosti a istoty je osvetlenie konfigurované tak, aby pomohlo nájomníkom čítať okolie - umiestnenie vchodov, trasy chodníkov, veľkosť nádvoria, kde sú umiestnené spoločné priestory, ako sú detské ihriská a parkoviská a ako sa môžu dostať z jedného miesta na druhé. 

Pri výbere svietidiel bolo rovnako dôležité, aby mali čistý dizajn, aby sa zosúladili so štýlom budovy a aby poskytovali dobrý vizuálny komfort. To je dôvod, prečo sa spoločnosť Fagerhult niekoľkokrát stretla so spoločnosťami Vätterhem a EMT aby prezentovala a vyhodnocovala návrhy použitia rôznych typov svietidiel. 

Vrúcne privítanie

Efektné osvetlenie na zvýšenie estetickej hodnoty oblasti môže byť často vytvorené jednoduchými prostriedkami. Keď prídete k Ormhuset, váš zrak upúta obrovské a charakteristické portiko cez budovu. Tu bolo použité stenové svietidlo Rondo Power Twin - s priamym aj nepriamym osvetlením na vytvorenie efektov viditeľných z diaľky. 

Pre vstupy bolo použité vstavané stropné svietidlo Pleiad Comfort, ktoré vytvára dobre zatienené svetlo. A ako vstúpite, stretnete sa s elipsovým svietidlom Tibi regulovaným energeticky úsporným systémom riadenia svetla určeným pre schodiská e-Sense Move. 
Systém e-Sense Move je založený na detekcii prítomnosti pomocou mikrovlnnej technológie, inými slovami niekoľko svietidiel navzájom bezdrôtovo komunikuje. Pri vchodoch s vysokými stropmi je svietidlo Tibi inštalované v dekoračnej zavesenej konfigurácii.

Dynamické nádvorie

Chodníky a schody na nádvorí majú dobré všeobecné osvetlenie so smerovými a robustnými svietidlami Lunova park. Vďaka nadčasovému dizajnu a čiernym, kužeľovým stožiarom poskytujú nepriame osvetlenie s vynikajúcim vizuálnym komfortom a rovnomernosťou.

Zachovaním spoločnej témy v celej oblasti, bol taktiež použitý robustný Minireef bollard od spoločnosti Simes ako pre dobrý prehľad, tak pre vizuálne usmernenie. Zdôrazňuje funkcie a možnosti rôznych oblastí, napríklad spoločných priestorov ako sú grily na barbecue, zoskupenia lavičiek v parku a ihriská, a používa sa s uhlom rozloženia svetla 360° alebo 180° v závislosti od oblasti, ktorú osvetluje. 

Pri osvetlení dekoratívnych predmetov, ako sú umelecké diela a stromy, sa používa svietidlo Zip in-ground od Simes-u v rôznych veľkostiach. 

Spoločné priestory a chodníky

V spoločných priestoroch budovy, ako sú práčovne a bicyklové prístrešky sa používa svietidlo Allfive, ktoré bolo špeciálne navrhnuté pre náročné prostredie. S ovládaním osvetlenia e-Sense Detect má svietidlo skrytý mikrovlnný snímač, ktorý detekuje pohyb a môže byť zapnuté pred otvorením dverí. Perfektné riešenie pre oblasti, ktoré nie sú pravidelne používané.

Keď sa na nádvorí zotmie, funkčné svietidlo LED Kaptur vytvára pocit bezpečnosti a istoty okolo bicyklového prístrešku a vytvára dramatické kontrasty vďaka modernému dizajnu.

Asymetrické svietidlo na pouličné osvetlenie so širokou krivkou vyžarovania Vialume 1 je vhodné pre parkoviská, chodníky a cyklistické chodníky. Pomocou špecifických svetelných výpočtov spoločnosť Fagerhult odporučila optimalizované optiky pre rôzne aplikačné oblasti. Je dôležité, aby parkoviská a chodníky boli rovnomerne osvetlené, aby sa ľudia cítili bezpečne.

Komplexný prístup prináša výsledky

Pokiaľ ide o osvetlenie, Ormhuset je veľký projekt s niekoľkými rôznymi oblasťami použitia v interiéri a exteriéri, čo prinieslo značnú angažovanosť mnohých strán. Pre vonkajšie prostredie je spoločná teplota chromatickosti 3000K (teplá biela), svietidlá poskytujú dobrý vizuálny komfort počas večera a skrášľujú oblasť počas dňa.