Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

12.059.463
41.241
ton emisií CO₂
0082482,906
MWh

Virtuálna batéria, užitočný doplnok pre fotovoltiku

Virtuálna batéria je produkt od ZSE, ktorý umožňuje ukladanie prebytočnej elektrickej energie, vyrobenej fotovoltickými panelmi. Nemusíte pritom vlastniť žiadne fyzické batérie, ktoré sú finančne veľmi náročné. Prebytok elektrickej energie, ktorú vaša fotovoltika vyrobí si odložíte virtuálne, priamo v ZSE, a keď ju budete potrebovať ZSE vám ju jednoducho vráti.

Virtuálna batéria, užitočný doplnok pre fotovoltiku

ZSE ako aj viacero dodávateľov podobných technológii sa rozhodlo reagovať na potreby zákazníkov, ktorí využívajú fotovoltiku na výrobu elektrickej energie pre svoje domácnosti. Fotovoltické panely vyrobia totiž najviac elektriny počas dňa. Avšak nie každá domácnosť funguje v nepretržitej prevádzke. Väčšinou je nápor na elektriku ráno, pred odchodom do práce a školy a neskoro poobede a večer, po návrate domov.

Čo však s elektrickou energiou, ktorú vaša fotovoltika vyrobila, keď ste neboli doma? ZSE sa postará o to, aby ste neprišli ani o jednu kWh. Stačí, ak si k fotovoltike vyberiete Virtuálnu batériu, v ktorej si budete prebytočnú elektrickú energiu ukladať. Využijete ju neskôr večer pri sledovaní televízie alebo o týždeň, počas upršaného víkendu, kedy fotovoltické panely nevyrobia dostatok elektriny na to, aby zaistili fungovanie všetkých potrebných spotrebičov v domácnosti. Virtuálna batéria vám doma nezaberie žiadne miesto a jej využívanie má hneď niekoľko výhod.


Vlastná elektrina aj v noci

Fotovoltika od ZSE spolu s Virtuálnou batériou má niekoľko výhod, vďaka ktorým je získavanie elektriny zo slnečného žiarenia ešte lákavejšie. Fotovoltické riešenie šetrí nielen životné prostredie, ale v kombinácii s batériou aj vaše financie.

- Virtuálna batéria v kombinácii s fotovoltickým riešením vám môže ušetriť až 40 % nákladov na elektrinu.
- Vlastnú elektrickú energiu odoberáte aj v noci aj v čase nepriaznivého počasia, kedy vaše fotovoltické panely nevyrobia dostatok elektriny pre vaše použitie.
- Do virtuálnej batérie si môžete uložiť elektrinu do výšky celej vašej spotreby.
- Nemusíte si kupovať vlastnú fyzickú batériu, ktorá stojí niekoľko tisíc EUR, zatiaľ čo službu Virtuálna batéria získate len za 2 EUR mesačne.
- Akonáhle bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv energiu z Virtuálnej batérie a až potom tú z distribučnej siete.
- Pri dodávke elektriny z Virtuálnej batérie platíte len variabilné náklady prevádzkovateľa distribučnej sústavy a ušetríte tak náklady za dodávku elektriny.
- Pri ukladaní elektriny do Virtuálnej batérie neplatíte nikomu nič, ani prevádzkovateľovi distribučnej sústavy.
- Návratnosť investície do fotovoltiky sa vďaka Virtuálnej batérii znižuje.

Virtuálnu batériu môžu využívať všetci zákazníci, ktorí majú nainštalované fotovoltické riešenie a odoberajú elektrinu od ZSE. Vďaka rozšírenému monitoringu môžete pomocou aplikácie vo vašom smartfóne a tablete alebo aj cez webové rozhranie sledovať, koľko vyrobenej elektriny ste si uložili vo Virtuálnej batérii, koľko ste využili a koľko elektriny ste spotrebovali od ZSE. Celkové zúčtovanie virtuálne uloženej elektriny prebieha zhodne s vyúčtovacím cyklom vašej spotreby elektriny. Elektrinu uloženú vo Virtuálnej batérii vám ZSE vráti v rovnakom pomere vysokej a nízkej tarify, ako v prípade vášho štandardného odberu zo siete.


Fotovoltika a Virtuálna batéria vám zvýšia energetickú sebestačnosť

Ak si ešte stále kladiete otázku, či je pre vás fotovoltika vhodné riešenie? Odpoveď je áno. Vďaka fotovoltike od ZSE a Virtuálnej batérii ušetríte na elektrickej energii a zároveň šetríte aj životné prostredie. Inštaláciou fotovoltiky sa zvýši hodnota vašej nehnuteľnosti a takáto investícia do bývania sa vám vyplatí.

Vďaka Virtuálnej batérii sa vám fotovoltika oplatí aj v prípade, že netrávite celé dni doma a elektrinu nemôžete spotrebovať okamžite. Jednoducho si ju uložíte a využijete ju vtedy, keď ju budete najviac potrebovať. Fotovoltické riešenie so 16 panelmi, ktoré postačí väčšine domácnosti, vyrobí ročne približne 6500 kWh elektriny. V mesiacoch júl, august je to cca 750 kWh za mesiac. Pri mesačnej spotrebe zhruba 208 kWh to znamená, že si v letných mesiacoch dokážete bezproblémovo pokryť spotrebu elektrickej energie z vlastných zdrojov a niečo si aj odložiť. Úžitok z Virtuálnej batérie pocítite akonáhle si do nej uložíte aspoň 300 kWh ročne.

Vďaka optimizérom výkonu pracuje každý panel samostatne s maximálnym výkonom za akéhokoľvek počasia. Optimizéry sú osadené na každom paneli zvlášť, čím maximalizujú celkovú ročnú výrobu elektriny zo systému.

 

Zdroj: https://www.zse.sk/blog-clanok-virtuala-bateria-setri-este-viac-energie