Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

12.176.879
41.659
ton emisií CO₂
0083318,935
MWh

Zamestnanci hovoria, že osvetlenie ovplyvňuje ich produktivitu

Prieskum odhaľuje, že na pracovisku existuje aspoň psychologický účinok ľudského tela na osvetlenie, ak nie biologický

Zamestnanci hovoria, že osvetlenie ovplyvňuje ich produktivitu

Až 77% respondentov v britskom prieskume sa domnieva, že osvetlenie na pracovisku môže ovplyvniť ich produktivitu, pričom 33% hovorí, že prístup k prirodzenému svetlu je dôležitý a 32% tvrdí, že budú radi pracovať pod umelým svetlom, ktoré je určené na zvýšenie produktivity.

Prieskum na vzorke 1000 dospelých bol realizovaný britským on-line predajcom SSL, LED Hut.

Okrem toho je pozoruhodné, že drvivá väčšina respondentov má predispozíciu na prepojenie podmienok kancelárskeho osvetlenia s vlastným výstupom v práci. Výsledky prieskumu naznačujú, že akékoľvek sú priame biologické účinky svetla, ľudia minimálne psychologicky reagujú na osvetlenie.

Výsledky potvrdzujú, že svetlá ladené na výstupy s rôznymi úrovňami jasu a s rôznym spektrálnym obsahom sú optimálne pre rôzne úlohy a príležitosti, ako je práca, učenie, pozornosť, relaxáciu, prebudenie a tak ďalej. V konštrukciách osvetlenia orientovaných na človeka sa počas dňa menia nastavenia, ktoré zodpovedajú 24-hodinovým cirkadiánnym rytmom ľudí.

Zatiaľ čo priama spojitosť s produktivitou pravdepodobne ešte nebola úplne preukázaná, anekdotické dôkazy a zdravý rozum jasne naznačujú, že keď je pracovná sila šťastnejšia v súvislosti so svetelnými podmienkami, je tiež viac ochotná produkovať.

Existujú inteligentné riešenia osvetlenia, ktoré pomáhajú dosiahnuť vhodnú zmes prirodzeného a umelého svetla, ktoré je prispôsobiteľné pre domácnosť aj pre pracovisko.

Veda o ľudskom osvetlení sa stále vyvíja. Niekoľko základných princípov tvrdí, že modré spektrum svetla v noci môže poškodiť spánok, pretože potláča melatonín, hormón spojený s spánkom; a že modré obohatené svetlo môže stimulovať pigment, ktorý sa nazýva melanopsín, v nevidomých fotoreceptoroch sietnice, čo zase vyvoláva hlavné hodiny mozgu a tým podporuje bdelosť.

Ľudské osvetlenie sa začína na pracoviskách zlepšovať, ale viac sa sústreďuje na prostredie zdravotnej starostlivosti. Napríklad špeciálne navrhnuté LED osvetlenie pomohlo znížiť závislosť od drog na psychiatrickom oddelení, bolo spojené s vylepšenou starostlivosťou o pacientov trpiacich demenciou, v zariadeniach so sídlom v Dánsku, Nemecku a Spojenom kráľovstve.

Prieskum LED Hut tiež zistil, že 31% respondentov verí, že domáce osvetlenie je dôležité pri vytváraní uvoľnenej a pokojnej atmosféry pred spaním vo večerných hodinách a že 38% cíti, že osvetlenie v spálni im môže pomôcť nabrať energiu.