Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

12.276.055
42.013
ton emisií CO₂
0084025,098
MWh

Zmodernizované LED osvetlenie v sklade IKEA

Spoločnosť IKEA nepotrebuje ďalšie predstavovanie, ale jedna vec, ktorú normálne nevidíme ako zákazník, je jej prepracovaná logistika. Keď idete do obchodu, chcete mať možnosť ihneď si vyzdvihnúť to, čo ste si práve kúpili. Taktiež pri objednávaní on-line chcete tovar včas. Logistika musí fungovať!

Zmodernizované LED osvetlenie v sklade IKEA

Projekt

Distribučné služby IKEA majú v Jönköpingu tri sklady a v jednom z nich sa začalo s modernizáciou osvetlenia. Sklad s kapacitou 93 000 m2 je jedným z logistických uzlov, ktorý slúži zákazníkom i obchodom IKEA. Každý deň je dovážaný tovar kamiónmi a železničnou dopravou a distribuovaný do skladov a ku zákazníkom v severských krajinách.

Sklad bol postavený na začiatku deväťdesiatych rokov, takže bol čas modernizovať osvetlenie s cieľom zlepšiť úroveň svetela a znížiť náklady na energiu.

Riešenie

Prvá etapa modernizácie osvetlenia bola na ploche 27 000 m2, kde bolo vymenených približne 1 000 ks 2x58 W žiariviek s konvenčnými predradníkmi za 639 LED svietidiel InduLED so stredným uhlom vyžarovania, svetelným tokom 12 000 lm a s prizmatickým ovládaním oslnenia. Výmena samotných svietidiel znížila náklady na energiu o približne 60%.

Pôvodná inštalácia pracovala iba v režime zapnutá/vypnutá, ktorý bol riadený detektormi prítomnosti. Ale pre ďalšie úspory bolo nainštalované riešenie DALI Broadcast so zónovým riadením. Namiesto vypnutia svetiel, v prípade neprítomnosti osôb, sú nové svietidlá nastavené na 80% príkonu pri normálnej prevádzke, po 3 minútach sú stlmené na 50% príkonu a ďalšie stlmenie až na 20% príkonu je po 30 minútach bez detekcie prítomnosti.

Inštaláciu vykonala spoločnosť Assemblin EL, Jönköping a Niclas Marklund, projektový manažér je s InduLEDom veľmi spokojný.

InduLED je naozaj ľahké nainštalovať, čo nakoniec ušetrí veľa času a znižuje náklady. Vzhľadom na to, že modernizácia prebiehala na mieste, kde bola nepretržitá prevádzka v pracovných dňoch a aj počas víkendov, čas bol pre IKEA veľmi dôležitým problémom.

Peter Frohlund, servisný technik spoločnosti IKEA Distribution Services dodáva; Aj keď prevádzka pokračovala počas modernizácie, musím povedať, že bola veľmi hladká a bezproblémová. Počas inštalácie sme mali dvoch chlapcov, ktorí premiestňovali tovar tak, aby mal dodávateľ ľahký prístup do oblasti inštalácie. Všetci sú veľmi spokojní ako so samotným priebehom výmeny, tak s modernizovaným LED osvetlením.